Vyhledat
  • Josef Káles

Lidé mají právo vědět o každé koruně, kterou radnice utratí

Moderní technologie přináší možnost pohodlně přiblížit rozhodování na radnicích lidem. Stačí jen chtít.


Představte si dobu, kdy abyste si prohlédli podklady pro jednání zastupitelstva, museli jste jít na městský úřad a o dokumenty si zažádat. Pak jste je dostali k nahlédnutí a za nějaký ten poplatek jste si něco mohli okopírovat. Poměrně nedávno to takto v mém městě fungovalo. Teď už je normálnější podívat se na městský web a materiály si jednoduše prolistovat. Prosadit však zveřejňování těchto materiálů na webu už tak jednoduché nebylo a zpočátku naráželo na odpor vládnoucích politiků. Ochota politiků ukázat, jak hospodaří s veřejnými penězi, o čem a jak rozhodují, a koho pro jakou zakázku vybírají, není bohužel vysoká.


Není co skrývat


Existují další cesty, jak zlepšit možnost kontroly radnic a přiblížit rozhodování lidem. Je to například nástroj, který je často označovaný jako rozklikávací rozpočet. Nyní mají právo nahlédnout podrobně do rozpočtu prakticky jen zastupitelé měst. A to po požádání příslušných úředníků. Je to chyba. Pokud vám politici berou tolik peněz, měli byste mít možnost podrobně vidět, za co je utrácejí. Rozklikávací rozpočet, kdy se na městském webu můžete podívat na konkrétní zaplacené faktury, je cestou jak toho dosáhnout.

Některá osvícenější města se již tímto nástrojem mohou pochlubit. Jedním z takových příkladů je například Nové město na Moravě, kde tato vychytávka už několik let funguje. Radnice platí za provoz systému jen tisíc korun měsíčně. Politici se tam nebáli ukázat, jak hospodaří. Přináší to další výhody. Místní podnikatelé se mohou podívat, za kolik co radnice kupuje a mohou nabídnout lepší ceny nebo jiná řešení. Zvyšuje se tímto konkurence, která vede k větší prosperitě.


V Chrudimi se tento nápad u místních politiků zatím bohužel nesetkal s pochopením. Ale věřím, že se to změní a volby vnímám jako příležitost tuto novinku v Chrudimi zavést.


Online vysílání přiblíží rozhodování lidem


Dalším a asi i známějším nástrojem, jak dostat politiky pod větší kontrolu veřejnosti, je online vysílání zastupitelstva. Často se mluví o tom, že lidé o jednání zastupitelstva nemají zájem. V dnešní době, kdy se spousta věcí řeší po internetu a nemusíte už osobně obíhat různé instituce (to tedy platí spíše pro soukromý sektor), by měla být standardem možnost dívat se na zastupitelstvo online přes internet. Navíc když jednání probíhají v době, kdy sotva stihnete dorazit domů z práce.


Proti online vysílání tu zde byl vždy argument, že je to technicky náročné a tudíž i finančně nevýhodné. Nyní existují možnosti, jak vysílat jednání úplně jednoduše. Stačí k tomu jeden městský mobil s připojením na internet a může se jednoduše začít streamovat třeba na fanpage města na sociálních sítích. Náklady jsou naprosto zanedbatelné. Na radnicích jsou služební telefony a mnoho úředníků je při jednání zastupitelstva přítomno, a to včetně těch, kteří mají na starosti komunikaci s veřejností.

Před čtyřmi a půl měsíci jsem v Chrudimi jako zastupitel přišel s tímto podnětem a poslal jej vedení města. Na reakci čekám doteď. Taková je ochota místních politiků přiblížit rozhodování lidem.


Kolik politiků se nemá za co stydět?


Politici, kteří se nemají za co stydět a nemají co skrývat, by neměli mít problém takzvaně otevřít nebo zprůhlednit radnice, aby každý viděl, jak s veřejnými penězi hospodaří. Smutné je, že takových politiků moc není.


Čím více mohou lidé své volené zástupce kontrolovat, tím méně hrozí na radnicích podvodů. Ale samozřejmě mnohem silněji stále platí argument, že čím budou menší pravomoci politiků, tím méně korupce bude. Větší kontrola jejich práce a rozhodování je však snahou alespoň nějak bojovat s korupcí, když nám politici chtějí mluvit do života v tak velké míře jako nyní.


Josef Káles, zastupitel města Chrudim

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše